Jak na tlakové spínače
Co je tlakový spínač kompresoru?
Tlakový spínač kompresoru, je zařízení sloužící pro nastavení a regulaci provozního tlaku kompresoru. Lidově by se tlakový spínač u kompresoru dal označit, za jakýsi mozek kompresoru, který díky svému nastavení říká, kdy a jak má kompresor pracovat (stlačovat vzduch).
Jak tlakový spínač funguje?
Většina tlakových spínačů (u menších pístových kompresorů) funguje na bázi tzv. start-stop systému, který je založen na principu přerušování přívodu elektrické proudu do motoru. Používá se zpravidla tam, kde spotřeba vzduchu značně kolísá či je nárazová – tedy doba stání kompresoru je až kolem 80% doby chodu. Regulace systému start-stop je závislá na velikosti vzdušníku (tlakové nádoby), kdy s ohledem na snahu o co nejmenší počet přípustných startů je vhodné volit optimální velikost vzdušníku, nikoliv poddimenzovanou kapacitu vzdušníku.
Výhodou tohoto systému start-stop je, nízká energetická náročnost, kdy při plném zatížení (spuštění) má kompresor i motor nejvyšší účinnost a následně při stání nedochází k prakticky žádné spotřebě energie.
Jaký tlakový spínač zvolit?
Správná volba tlakového spínače je závislá na kombinaci požadovaného maximálního tlaku a na příslušném proudu (A) kompresoru včetně napětí (V) na které je kompresor stavěn. Prodejce (či výrobce) dodává zpravidla již tlakové spínače přednastavené na jednotlivé kombinace těchto variant, které jsou u běžně dostupných kompresorů užívané, přesto však lze tlakový spínač v mnohých ohledech (myšleno především tlak), díky jejich funkci, přenastavit. Pro instalaci a nastavení tlakového spínače je nejlepší kontaktovat vždy profesionální firmu, zabývající se servisem kompresorů.
Jak si mohu tlakový spínač nainstalovat a nastavit?
Instalace (montáž) tlakového spínače
(Instalace a nastavení tlakového spínače Condor MDR (3))
Pro instalaci tlakového spínače je zapotřebí přívodního kabelu elektrického proudu, manometr (tlaku), pojistný ventil (proti přetlaku), regulátor tlaku (s manometrem) a odlehčovací ventil, případně počítadlo motohodin či další příslušenství k tlakovým spínačům. Zapojení všech komponentů lze provést dle níže uvedeného schématu.
Instalace tepelné ochrany tlakového spínače
Prvním krokem k veškerým úkonům instalace a nastavení talkového spínače je sejmutí (odšroubovaní) vrchního krytu tlakového spínače. Elektrický proud je v tlakovém spínači nutno zapojit do tzv. modulu tepelné ochrany, jeho instalaci (v případě, že není součástí již dodávaného tlakového spínače, či je nutná jeho výměna) a zapojení lze provést, podle schémat níže.
Schéma zapojení elektrického proudu do tepelné ochrany tlakového spínače
Nastavení tlaku tlakového spínače
Není-li tlakový spínač nastaven na Vámi požadovaný maximální tlak, tak jak tomu bývá u většiny výrobců a prodejců obvyklé, je zapotřebí tlak donastavit dodatečně. Seřízení tlakového spínače je nutné provést po instalaci na příslušné místo, když je tlakový spínač pod tlakem – viz. schéma níže.
Diagram tlaku
Upozornění: montáž a připojení tlakového spínače by měla provádět kvalifikovaná osoba a po montáži příslušenství tlakového spínače je zapotřebí, aby byl tlakový spínač přezkoušen kvalifikovaným elektrikářem – proto je v takových případech nejlepší kontaktovat profesionály, zabývající se instalací a servisem kompresorů.